Щастливото ни семейство!

 
Щастливото ни семейство!

 
Рейтинг: 3.00
(2050)
*Нашата Фото Галерия*
*Любими неща*
4 упражнения за ефективна памет
*ПЕСЕН НА МАМА И НЕЙНОТО МОМИЧЕ*
*ЗАЕТА МАМА*
*Татко забравя*
*Детски стихчета,песнички и приказки*
*Текстове на песни*
* Любопитно *
*РАЗНИ НЕЩА*
*Здраве*
*Козметика*
*Рецепти*
* Законите на Мърфи *
* Цветя *
*Традиции*
*Картички*
*Когато си мислиш, че не те гледам*
*Что такое любовь? *
*На моето дете*
*Мъдростта на децата*
*Всеки ден е изключителен*
*13 фрази за живота-Габриел Гарсия Маркес
***Тостове***


За контакти *Музика* Видео Глог

*Здраве* / *Плодове и зеленчуци – всичко е хубаво, когато е с мярка*

*Плодове и зеленчуци – всичко е хубаво, когато е с мярка*
19.09.08 21:13
Плодове и зеленчуци – всичко е хубаво, когато е с мярка

 Започва сезонът на изобилието, времето, в което бързаме да „заредим” с витамини децата си. Струва ни се, че килограмите погълнати плодове обезателно плавно ще преминат в нужните милиграми витамини, минерали и микроелементи и ще създадат „стратегически запас”, който ще „имунизира” рожбите ни срещу очакваните грипни вируси. Но както и във всяко друго нещо в употребата на плодове и зеленчуци трябва да се придържаме към „златната среда”.

 Защо са полезни?

На всички е известно, че плодовете и зеленчуците са най-важните източници на хранителни влакна (фибри), които регулират функционирането на стомаха:

    *каротин (пигмент с жълт цвят, който придава жълто-оранжева краска на много плодове и зеленчуци, в организма той се превръща във витамин А), фолиева киселина, витамин С;
    *минерални соли (калий, който способства изхвърлянето на излишните мазнини от организма), желязо и мед (активно участващи в кръвообразуването), калций, фосфор, цинк и манган;
    *дъбилни вещества, които имат противовъзпалително действие;
    *етерични масла, които възбуждат апетита;
    *фитонциди, които имат антимикробно действие.

Може да се твърди, че ако в менюто няма плодове и зеленчуци, няма и нормално храносмилане. Те, особено когато са в суров вид, активизират секрецията на стомаха, задстомашната жлеза, панкреаса. Най-добро влияние върху образуването на стомашен сок оказва зелето (дори след кулинарна обработка), а за изработката на жлъчен сок – морковът. Салатата от сурови зеленчуци преди обяда повишава производството на храносмилателни сокове и по този начин повишава апетита, което е много важно при деца, на които им липсва такъв. Плодовете са съществен източник на пектин, който се свързва с токсините и ги извежда от организма. Високо съдържание на пектин има в ябълките, кайсията, френското грозде, портокалите.

Защо трябва да бъдем внимателни?

Изобилието от плодове и зеленчуци в менюто на детето, още повече в краткия период, когато те зреят, няма да доведе до натрупване на всички необходими витамини и минерали в организма. За нормалния му растеж и развитие е необходимо ежедневното им получаване в нормално количество, а не излишното, стихийно постъпване с храната на полезни вещества. Освен това съществуват ситуации, когато от някои видове плодове и зеленчуци трябва частично или напълно да се откажете.Всички сурови зеленчуци (а зелето и цвеклото дори в сварен вид) и плодове трябва да се ограничават при склонност към нередовно изхождане, при подуване на корема (метеоризъм). При остри стомашни инфекции и в период на обостряне на хронични заболявания на стомашно-чревния тракт е необходимо дори да се изключат напълно. Всякакъв вид туршии и консервирани зеленчуци са противопоказани до тригодишна възраст: те съдържат излишно количество сол и оцет, а понякога имат и лютив вкус. В по-късна възраст при отсъствие на хронични стомашни и бъбречни заболявания могат понякога да се предлагат като храни, които стимулират апетита.
Потенциално опасни за децата, склонни към алергия, са плодовете и зеленчуците, които имат оранжев или червен цвят: доматите, жълтите и червените чушки, червените ябълки, прасковите, портокалите, ананасите, мандарините, мангото и фурмите. При някои деца е възможно развитие на хранителна алергия и вследствие прекалената консумация на картофи, защото са богати на скорбяла. При прекомерна консумация на моркови съдържащият се в тях каротин се отлага в подкожно-мастните клетки и цветът на кожата придобива жълтеникав оттенък. Това няма отрицателни последствия за здравето, но може да предизвика неоснователна тревога у родителите.
Деца, в чиято урина е установено повишено съдържание на оксалатни соли, трябва да ограничат яденето на домати, пипер, моркови и да изключат напълно (за известно време) киселеца, магданоза, марулята, целината, спанака, ревена, цвеклото, репичките, гроздето, касиса, вишните и лимоните.Децата с наднормено тегло и склонните към напълняване е добре да не прекаляват с консумацията на картофи заради повишеното количество скорбяла и висококалоричните банани, фурми, ананаси, грозде, кайсии, праскови.
Дори краставиците, които съдържат 95% вода, имат добър вкус и аромат, възбуждат апетита, имат зелен цвят, не са съвсем безобидни. Те съдържат целулоза, която има способността да стимулира значително двигателната активност на стомаха, което може да доведе до редки изпражнения. Затова краставиците трябва да се избягват в ранна детска възраст.
Как да ги избирате

 Купувайки плодове и зеленчуци за детето си, не бива да пренебрегвате опасността от повишено съдържание на нитрати в някои от тях. Обикновено се наблюдава повишено съдържание в „сухи” години, когато реколтата се подпомага с изкуствени торове.Най-често максимално съдържание на нитрати в растенията се установява преди кампанията по прибирането им. Затова неузрелите зеленчуци и ранните сортове може да съдържат по-големи количества нитрати, отколкото достигналите максималната си зрялост. Особено големи количества нитрати се откриват в растения, отгледани в оранжерии. Съдържанието на нитрати в зеленчуците може рязко да се увеличи и при неправилно използване на азотни торове или използване непосредствено преди прибирането на реколтата. Безспорно нитратите са опасни за децата. Те лесно се превръщат в организма в нитрити, които нарушават процеса на пренос на кислород в кръвта. В резултат - той на практика не достига до тъканите. „Складове” за нитрати са салатите, спанакът, киселецът, цвеклото, репичките. По-малки количества се натрупват в краставиците и зелето, а също и в доматите и картофите. В плодовете количествата нитрати са минимални.

При покупка избирайте малонитратните зеленчуци. Те се отличават с размерите си: минимално количество нитрати се срещат в зеленчуци средна големина. Повечето от дребните зеленчуци (предимно млади растения) съдържат излишък от нитрати като резерв за бъдещо порастване. Необикновено големите зеленчуци често са резултат от засилено третиране с торове.

www.moetobebe.net
Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1794